OBCHODY Z OKAZJI 100. ROCZNICY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

           9 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Benedykta Wierdaka w Głowience uroczyście obchodzono 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Punktualnie o godz. 1111 wszyscy uczniowie odśpiewali hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, a w samo południe przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z opiekunem Mariolą Tys i dyrektorem szkoły Krzysztofem Roman, przeszli pod pomnik ofiar I i II wojny światowej w centrum Głowienki oraz ofiar I wojny światowej przy moście, gdzie złożyli wieńce z biało – czerwonych kwiatów i zapalili znicze, oddając hołd poległym w walce za Ojczyznę. Główna część obchodów rozpoczęła się zaś o godz. 1700 - wieczornicą patriotyczną.
Cała uroczystość była wyjątkowa, nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale także wspaniały, profesjonalny i nowatorski program słowno – muzyczny, w całości opracowany i przygotowany przez Mariolę Tys. Wokalnie uczniów przygotował Wojciech Rygiel, a piękną scenografię wykonały Mariola Tys i Mariola Pęcherek.

foto3

galeria zdjęć 1

galeria zdjęć 2

Na początku wieczornicy został wprowadzony poczet sztandarowy i odśpiewany hymn Polski. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Krzysztof Roman, który przywitał zaproszonych gości, m.in. panią sołtys, radnych gminy Miejsce Piastowe, emerytowanych pracowników, obecnych nauczycieli, uczniów i mieszkańców Głowienki, po czym wierszem i słowem przedstawił fakty historyczne, które przyczyniły się do wyzwolenia naszego kraju. Dyrektor przedstawił też efekty realizacji projektu z Ministerstwa Edukacji Narodowej, jakimi były m.in. wycieczka do Przemyśla i Krosna ze złożeniem wieńców pod pomnikami bohaterów poległych za naszą Ojczyznę, Gminny Turniej Piłki Ręcznej Chłopców – „Szczypiorniak" i Gminny Konkurs Matematyczny – „100 zadań na 100-lecie Niepodległości" oraz różne konkursy szkolne: plastyczny, polonistyczny, multimedialny. Kolejno w kąciku Benedykta Wierdaka została odsłonięta pamiątkowa tablica 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz posadzony dąb niepodległości na placu przed szkołą.
W dalszej części uroczystości odbył się mistrzowsko przygotowany program artystyczny. Uczniowie z klas V – VIII słowem, gestem, ruchem scenicznym i pieśnią patriotyczną przedstawili dramat naszego narodu, który przez 123 lata walczył o byt i bronił tożsamości narodowej. Widzowie obejrzeli m.in. profesjonalnie wyreżyserowaną, wzbogaconą pięknym oświetleniem i rekwizytami, scenę rozbioru Polski oraz sceny z tułaczego życia polskich emigrantów, aż po dzień 11 listopada 1918 r., kiedy to odzyskaliśmy niepodległość. Występ dostarczył publiczności wielu wrażeń i emocji. Był on tak bardzo wzruszający, że w oku niejednej osoby pojawiła się łza.
Po programie wszyscy zgromadzeni owacją na stojąco podziękowali wykonawcom i autorce tego niesamowitego przedstawienia. Uczynił to również dyrektor szkoły, który nie kryjąc wzruszenia, podkreślił swą dumę z uczniów i wyraził wdzięczność Marioli Tys oraz Wojciechowi Rygiel za trud włożony w przygotowanie widowiska.
Następnie dyrektor podsumował konkursy zorganizowane w ramach projektu „Niepodległa" oraz wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody. I tak w konkursie plastycznym „Polska moja Ojczyzna" dla klas I – II: I miejsce ex aequo zajęli Julia Niepokój i Kacper Kwaka z klasy I; II miejsce Milena Szydło i Tomasz Wilisowski z klasy I, a III miejsce Anna Świątek z klasy I i Kornelia Koczarga z klasy II. W konkursie szkolnym „Najpiękniejszy wiersz o Ojczyźnie" dla klas IV-VIII: I miejsce zajął Kamil Gorczyca – uczeń klasy VI; II miejsce otrzymała Amelia Biały z klasy VII, a III miejsce Bartłomiej Niepokój z klasy IV b. W konkursie „Najładniejsza prezentacja multimedialna z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości": I miejsce przypadło Dawidowi Delimat z klasy VII, zaś II miejsce Kamilowi Gorczycy z klasy VI. Zwycięzcom społeczność szkolna składa serdeczne gratulacje.
Ostatnim punktem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Marzena Zajdel

High Quality Free Joomla Templates by MightyJoomla | Design Inspiration FCT